Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Glas / Vinkanna 14534032



*

nr 1453 4032


Vinkanna

Sent 1800-tal. Nysilver / slipat glas, Höjd: 29 cm


Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 mars 2022
kl 20:59:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/3 18:43:57 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: glas nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal slipat glas vinkanna
  • 6055 Fat
    Eva Englund (1937-1998), Sverige. Målerås. Grönt g..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 20:28
  • 6534 Förstoringsglas
    3 st, modell äldre, bland annat pärlemo. Längd: 16-21
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 18:38
  • 6325 Glas
    sagaform, 7+ 14 st. Höjd: 13-19 cm
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 19:09
  • 6089 Golvvas
    Göte Augustsson (f. 1917), för Ruda Glasbruk. Höjd..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 19:48
  • 6658 Karaff
    Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Johansfors Glasbr..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 18:14
  • 6657 Karaff
    rutslipad dekor, med silvermontering (G9), höjd: 3..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 19:36




Ladda ner broschyr